‘A illa dás mentiras’, ‘ rodada en Sálvora, competirá como mellor película nos Premios Mestre Mateo


O teatro Colón da Coruña acollerá unha gala presencial na que ‘Ons’ suma 13 nomeamentos.

Os films ‘A illa dás mentiras’, ‘ Arima’, ‘ Lúa Vermella’ e ‘Ons’ competirán como mellor película na XIX edición dos Premios Mestre Mateo, que se celebrará no teatro Colón da Coruña o próximo 10 de abril.

O acto de presentación das candidaturas finalistas celebrouse este mércores no mesmo escenario coa presenza de representantes das entidades colaboradoras.

‘Ons’, de Alfonso Zarauza, conseguiu 13 nomeamentos, entre as que se contan as de mellor guion, actores e actrices principais e de repartición, dirección de produción ou dirección; mentres que ‘A illa dás mentiras’, de Paula Cons, alcanzou 11; e Arima, de Jaione Camborda, sete, tamén nas categorías máis destacadas.

As series ‘A desorde que deixas’, da plataforma Netflix, ou ‘ Néboa’, de RTVE, lograron tamén varias candidaturas e outras longametraxes notables na lista de finalistas foron ‘ Lúa vermella’, de Lois Patiño, ou ‘9 fugas’, de Fon Cortizo. Entre as principais categorías, están nomeados a mellor director: Alfonso Zarauza (‘Ons’), Fran Cortizo (‘9 fugas’), Lois Patiño (‘ Lúa Vermella’) e Paula Cons (‘A Illa dás mentiras’).

En mellor interpretación feminina están: Inma Custa (‘A desorde que deixas’), Isabel Naveira (‘ Néboa’), Melania Cruz (‘Ons’) e Nerea Barros (‘A illa dás mentiras’).

A mellor interpretación masculina protagonista optan: Antonio Durán, Morris (‘Ons’), Darío Grandinetti (‘A illa dás mentiras’), Monti Castiñeiras (‘A lei de Santos’) e Tito Asorey (‘ Arima).

En mellor interpretación feminina de repartición: Isabel Garrido (‘A desorde que deixas’), Lida Veiga (‘A lei de Santos’), Marta Lado (‘Ons’) e Vitoria Teijeiro (‘A illa dás mentiras’).

Os nomeados a interpretración masculina de repartición: Josito Porto (‘ Arima), Milo Taboada (‘A Illa dás mentiras’), Tamar Novas (‘A desorde que deixas’) e Xúlio Abonjo (‘Ons’).

En mellor guion: Jaione Camborda e Alfonso Zarauza (‘Ons’); Carlos Montero, Javier Folgado e Andrés Seara (‘A desorde que deixas’); Jaione Camborda (‘ Arima’); e Paula Cons (‘A illa dás mentiras’).

En mellor documental: ‘Nación’, de Margarita Ledo; ‘Nación de raparigos: utopía ou morte’, de Javi Camiño; ‘A media voz’, de Heidi Hassan e Patricia Pérez Fernández; ‘ Dorothé na vila’, de Alejandro Gándara e Olaia Tubío.

Na categoría de mellor serie: ‘ Auga seca’, ‘A desorde que deixas’, ‘ Néboa’ e ‘Ou sabor dás margaridas’.

Pola súa banda, están nomeados a mellor comunicador de televisión: Alba Mancebo (‘Vos Castros’), Roberto Vilar (‘ Land Rober’), Rodrigo Vázquez (‘ Quen anda aí’) e Simone Saibene (‘ Cinephilia’).
A gala será presencial, unha “aposta” da Academia Galega do Audiovisual, que organiza o evento, coa “bandeira de cultura segura por diante”, explicou o seu vicepresidente, Álvaro Pérez Becerra, no acto. A entidade é consciente, dixo, de que os protocolos son “incómodos” pero considera que “valerá a pena”.

A secretaria da academia, Saamira Ganay, anunciou que se presentaron 424 propostas ao certame, 254 delas con autoría masculina. Foron 146 obras estreadas en 2020, un 10% menos que o ano anterior.

Ganay tamén detallou que se presentaron 28 anuncios, cinco curtos animación, 24 curtos, 12 documentais, oito longos, 25 programas televisión, sete series, cinco series web e 29 videoclips.

.